Established 1907

 Harrow Chess Club © 2018 Harrow Chess Club is not responsible for the content of external sites                    Privacy Policy


Home Information Calendar Leagues Tournaments Club History Gallery Links


Harrow Chess Club runs 11 teams in Middlesex, Thames Valley and Hillingdon leagues…Adult and Junior players welcome…
Harrow Chess Club has relocated to Harrow High School... 

2017-18

Harrow B

Thames Valley Chess League - Division 3


Day

Date

Opponents

Results

1

Thur

12/10/2017

Ealing C

4-2

2

Thur

09/11/2017

Surbiton C

3-3

3

Mon

18/12/2017

Kingston B

3-3

4

Thur

04/01/2018

Richmond C

4-2

5

Thur

11/01/2018

Kingston B

1.5-4.5

6

Mon

29/01/2018

Ealing C

4.5-1.5

7

Tues

13/12/2018

Richmond C

3.5-2.5

8

Thur

08/03/2018

Richmond D

2.5-3.5

9

Wed

14/03/2018

Surbiton C

2.5-3.5

10

Thur

22/03/2018

Richmond D

6-0 Default







Home Team

Harrow B

Away Team

Ealing C

Date: 12/10/2017     Time: 3:00

Bd

S/Q

W/B

Home

Grade

Result

Away

Grade

Adjournment / Adjudication

1


B

Patrick Sartain

125

0-1

Anthony Braine

122


2


W

David A Stott

119

0.5-0.5

David Websdale

106


3


B

Roshan Gurjar

118

0.5-0.5

David Housego

93


4


W

Phil S  Humphry

109

1-0

Amardeep Sachdev

81


5


B

S David Wray

105

1-0

Michael J Smith

80


6


W

Jennifer Goldsmith

104

1-0

Geoff Richards

78





Final / Latest Score

4-2













Home Team

Harrow B

Away Team

Surbiton C

Date: 9/11/2017     Time: 3:00

Bd

S/Q

W/B

Home

Grade

Result

Away

Grade

Adjournment / Adjudication

1


B

David A Stott

119

0-1

Paul EO Durrant

152


2


W

Alan R Marshall

116

1-0

Graham P Alcock

149


3


B

Phil S Humphry

109

0.5-0.5

Mark J Hogarth

U


4


W

S David Wray

105

0-1

Alexey Markov

132


5


B

Jennifer Goldsmith

104

0.5-0.5

David M Cole

115


6


W

David JR Walker

83

1-0

Jo Durrant

35





Final / Latest Score

3-3













Home Team

Kingston B

Away Team

Harrow B

Date: 18/12/2017     Time: 3:00

Bd

S/Q

W/B

Home

Grade

Result

Away

Grade

Adjournment / Adjudication

1


W

Peter J Roche

162

1-0

Patrick Sartain

125


2


B

Kenneth FH Inwood

149

0.5-0.5

David A Stott

119


3


W

Stephen Moss

144

0.5-0.5

Phil S Humphry

109


4


B

Edward Mospan

121

0-1

S David Wray

105


5


W

Paul McGlade

90

0-1

Jennifer Goldsmith

104


6


B

Aziz Sannie

U

1-0

David JR Walker

83





Final / Latest Score

3-3













Home Team

Harrow B

Away Team

Richmond C

Date: 4/1/2018     Time: 3:00

Bd

S/Q

W/B

Home

Grade

Result

Away

Grade

Adjournment / Adjudication

1


B

David A Stott

119

0-1

Alex Shard

135


2


W

Alan R Marshal

116

1-0

Dan Donohoe

119


3


B

Phil S Humphry

109

0.5-0.5

Barry Sutton

109


4


W

S David Wray

105

1-0

Laurie Catling

108


5


B

Jennifer Goldsmith

104

0.5-0.5

George Dokic

106


6


W

David JR Walker

83

1-0

Ken Broadley

50





Final / Latest Score

4-2













Home Team

Harrow B

Away Team

Kingston B

Date: 11/1/2018     Time: 3:00

Bd

S/Q

W/B

Home

Grade

Result

Away

Grade

Adjournment / Adjudication

1


W

David A Stott

119

0.5-0.5

Kenneth FH Inwood

149


2


B

Alan R Marshal

116

0.5-0.5

Stephen Moss

144


3


W

Phil S Humphry

109

0-1

Adam Nakar

143


4


B

S David Wray

105

0-1

Edward Mospan

121


5


W

Jennifer Goldsmith

104

0-1

Armando Trentin

U


6


B

David JR Walker

83

0.5-0.5

Paul McGlade

90





Final / Latest Score

1.5-4.5













Home Team

Ealing C

Away Team

Harrow B

Date 29/1/2018 Time 3:00

Bd

S/Q

W/B

Home

Grade

Result

Away

Grade

Adjournment / Adjudication

1


W

Theocharis Symeonidis


0-1

David Stott

119


2


B

David Housego

95

0-1

Alan Marshall

113


3


W

Jerry Scott

94

1-0

David Wray

112


4


B

Michael Smith

85

0.5-0.5

Phil Humphry

107


5


W

Neville Rowden

76

0-1

Jennifer Goldsmith

107


6


B

Andreja Lazic

61

0-1

David Walker

81





Final / Latest Score

1.5-3.5













Home Team

Richmond C

Away Team

Harrow B

Date 13/2/2018 Time 3:00

Bd

S/Q

W/B

Home

Grade

Result

Away

Grade

Adjournment / Adjudication

1


W

Alex Shard

138

0-1

David Stott

119


2


B

Dan Donohoe

111

1-0

Alan Marshall

113


3


W

Laurie Catling

102

0.5-0.5

David Wray

112


4


B

Barry Sutton

101

0-1

Phil Humphry

107


5


W

George Dokic

99

0-1

David Walker

81


6


B



1-0

Default






Final / Latest Score

2.5-3.5













Home Team

Richmond D

Away Team

Harrow B

Date 8/3/2018 Time 2:30

Bd

S/Q

W/B

Home

Grade

Result

Away

Grade

Adjournment / Adjudication

1


W

Henry Shard

131

1-0

Patrick Sartain

120


2


B

Sampson Low


1-0

David Stott

119


3


W

Omar Anbargi

108

0.5-0.5

David Wray

112


4


B

Huw Williams

116

0-1

Phil Humphry

107


5


W

Lewis Low


0-1

Jennifer Goldsmith

107


6


B

Nette Robinson

72

1-0

Manav Dhemrait

89





Final / Latest Score

3.5-2.5













Home Team

Surbiton C

Away Team

Harrow B

Date 14/3/2018 Time 2:30

Bd

S/Q

W/B

Home

Grade

Result

Away

Grade

Adjournment / Adjudication

1


B

Graham Alcock

155

1-0

David Stott

119


2


W

Alexey Markov

130

1-0

Alan Marshall

113


3


B

David Cole

121

0-1

David Wray

112


4


W

Oleksiy Podollyan

U

1-0

Phil Humphry

107


5


B

David Morant

97

0.5-0.5

Jennifer Goldsmith

107


6


W

Anna Markova

80

1-0

David Walker

81





Final / Latest Score

3.5-2.5













Home Team

Harrow B

Away Team

Richmond D

Date 21/3/2018 Time 2:30

Bd

S/Q

W/B

Home

Grade

Result

Away

Grade

Adjournment / Adjudication

1



Walkover


1-0

Default



2



Walkover


1-0

Default



3



Walkover


1-0

Default



4



Walkover


1-0

Default



5



Walkover


1-0

Default



6



Walkover


1-0

Default






Final / Latest Score

6-0